Thursday, September 22, 2011

FREE Week Supply of Nature’s Bounty Fish Oil Supplements + $2 Coupon (1st 8,000!)

Head on over to the Beauty Site Facebook page and “like” them to request a FREE week supply of Nature’s Bounty fish oil supplements and a $2 coupon! Hurry!!
* You’ll receive a confirmation via email. Allow 8-10 weeks for delivery.

Wednesday, September 21, 2011

Who's shopping Rhea Lana's This coming weekend??? I have a special treat for my Readers....

Print this pass off to get in a day early!

Dates and times can be found here:

What exactly is the Rhea Lana sale??

Have you heard of this sale? Do you wonder what Rhea Lana is or how to pronounce it? Do you want to know how I saved over $1100 this past spring in only one day by shopping this consignment event? I simply shop for my both my son's entire seasonal wardrobe at a consignment sale and sell my children's outgrown clothing in the process! See, it's that easy.

In Central United States one the best consignment sales is called Rhea Lana after the original founder. The local Wichita franchise is actually run by Amanda Birdsong. This amazing, large consignment sale sells kids' clothing, toys, and baby equipment. Rhea Lana offers a good selection from thousands of consignors, so that it is realistic to purchase a large amount of your child's wardrobe with used clothing. If you are pregnant, you can also purchase baby furniture, jumparoos, high chairs, exersaucers, bouncy seats, etc. Since my children are no longer infants, I have pretty much stopped shopping for anything but shoes and clothing, and it is still very much worth my time and effort.

The Greater Wichita Sale will be held starting this Sunday at the Beech Activity Center on E Central St. It is free of charge and open to the public during those days. However, the key (I think) to both making money and getting the best bargains is to become a consignor. This means you sign up to sell 15-150 of your children's gently used fall/winter items. The benefit to this is that you get paid to clean out your children's outgrown items PLUS you get to shop early before the general public and get the best pick of the clothing that is for sale! If it feels overwhelming for the first time, just try selling 25 items in the first sale to learn the routine. It really is very easy and all done online. I usually sell around 125 items and make a profit of $200-300 (and most of my items are play clothes; fancier clothing and boutique items will sell for much more). Consignors get to keep 70% of your profits for items which sell, and you can pick up anything that doesn't sell if you don't want it donated. Rhea Lana sales even guarantee they will pay for any lost items!

Here are the FAQ's for the next sale:
1. They will only take fall/winter clothes and toys, baby items, furniture, etc
2. You must consign a minimum of 15 items to a maximum of 150
3. They will take a consignor fee and 30% off your profits and give you a check for the rest on the final pick-up day
4. Go online to
Rhea Lana website to get a consignment number
5. Enter your items online into their spreadsheet format (so easy)
6. Drop off your items for check in and to put on the labels between September 22-23. When you check in your items, you will get the special pass to shop early.
7. Arrive at 1:00 on Saturday, September 24th, to shop at the pre-sale for consignors

During the last sale, I purchased 72 items at the pre-sale and then went back to the 1/2 price sale and bought 20 more items. My total purchases cost $415 which averages to $4.51 per item! This included two smocked dresses, 3 pairs of Stride Rite shoes, and mostly Gymboree/Children's Place/Gap clothes. I can't beat that in terms of time saved plus "one stop shopping." I would never be able to find shoes, coats, and smocked dresses for that price on any sale in a store!

Now, let's do the math for real savings. If I purchased 92 items at retail stores, even on "good" sales, I would probably spend at least $14/item on average to get that many items in the right sizes. That would total $1288. Then, let's subtract what I actually spent at the sale which was $420. That leaves a difference of $873 in SAVINGS for purchasing the same number of clothes! Better yet, let's add to that savings the profit that I earned from selling my clothing at the same event which was $250. So, my total "savings + profit" for the last sale was $1123! Pretty amazing, isn't it.

So, for those of you who think consignment shopping is just too much work, you ought to try it at least once. Here is the break-down of how much time it cost me to participate:
1) hanging old clothes and pricing them online - 3 hours (for 125 items)
2) putting on labels that I printed at home and pinning on the sales tags - 1 1/2 hours
3) checking in my items to sell at the sale - 1 1/2 hours
4) shopping at the sales - 4 hours (includes two trips)
TOTAL: 10 hours labor

If my "savings + profit" was $1123 divided by 10 hours of labor/shopping time, I just made $112 per hour for my time. Yes, I think it is worth the effort. Don't you?

Homeland Deals 9/21-9/27

First the meat! Always take your meat coupons! Look for the newly reduced for quick sale meats and you can usually score some really cheap or free chicken and beef!
Pilgrim's Chicken $1/1 (only good on fully cooked chicken)

Progresso Classic Soups, $.99
$1/4 Progresso Soups

$1/4 Progresso Soup Cans 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Final Price = $.49 each wyb 4

Hamburger Helper, $1.25
$0.75/3 Hamburger Helper Home cooked Skillet Meals 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
$0.75/3 Hamburger, Tuna, Chicken Helper Skillet Meals 8/14/2011 SS Insert (exp 10/8/2011)
$1/5 Hamburger Helper Skillet Meals 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011Final Price = As low as $.75 each wyb 3

Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles or Pancakes, $2.00
$0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel 9/11/2011 GM Insert (exp 12/3/2011)
$0.50/2 Pillsbury Strudel, Scrambles or Pancakes
Final price: $1.50 ea.

Pillsbury Grands Biscuits, $1.25
$0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits 9/11/2011 GM Insert (exp 12/3/2011)
Final Price = $.95 ea.

Nestle Coffee-Mate Creamers, $3.39
$0.55/1 Nestle Coffee-Mate Natural Blis 7/31/2011 RP Insert (exp 10/30/2011)
Final Price = $2.29

Wisk Laundry Detergent, $4.99
$1/1 Wisk Laundry Detergent

$2/1 Wisk Laundry Detergent 8/21/2011 SS Insert (exp 10/2/2011)
Final Price = $2.99 (BOTH COUPONS are for the 45oz variety—I cannot tell from the ad if that is the size included in the sale or not)

Finish Dishwasher Detergent, $3.59
$0.50/1 Finish Automatic Dishwasher Detergent

$0.65/1 Finish Powerball or Gelpacs

$1/1 Finish Quantum, Powerball or Gelpac 9/18/2011 SS Insert (exp 10/23/2011)
Final Price = As low as $1.59

Angel Soft, $5.99
$0.50/1 Angel Soft Bath Tissue 8/14/2011 RP Insert (exp 11/14/2011)
Final Price = $4.99
Lysol Disinfectant Spray, $3.59
$0.50/1 Lysol Disinfectant Spray

$.50/1 Lysol Disinfectant Spray

Final Price = $2.59

Claritin Allergy Relief, $8.99
$2/1 Claritin 8/28/2011 SS Insert (exp 9/26/2011)
Final Price = $6.99 (if coupon matches the product included in sale)

Ivory, Safeguard or Zest Bar Soap, $1.99
$0.35/1 Ivory or Safeguard Soap 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
$1/1 Zest Soap 9/11/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = As low as FREE for Zest

Pantene Shampoo or Conditioner, $3.49
$1/2 Pantene Products 8/21/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $2.49 each wyb 2
Sara Lee Whole Wheat or Soft & Smooth Whole Grain White Bread, $1.79
$0.55/1 Sara Lee Wheat Bread

Final Price = $.69

Who Nu? Cookies, $2.59
$1/1 WhoNu? Nutrition Rich Cookies 8/28/2011 SS Insert (exp 10/23/2011)
Final Price = $.59
Kool Aid Drink Mix, $.08 eachB1G1 Kool-Aid Drink Envelopes - All You, July 2011 (12-31)
Final price: 3/$.16 ($.05 ea.)

Hiland Dips or Sour Cream, $1.25
$0.45/1 Hiland Dip
Final Price = $.80

Jimmy Dean Sausage, Egg & Cheese Biscuits or Croissants, $5.19
$0.75/1 Jimmy Dean Fully Cooked Product 3/6/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $3.69
Hillshire Farm Smoked Sausage, $2.99
$1/2 Hillshire Farm Rope or Smoked Sausage 8/14/2011 RP Insert (exp 9/17/2011)
$0.55/1 Hillshire Farm Smoked Sausage Links

Final Price = As low as $1.89

Land O’Frost Premium, $4.29
$0.55/1 Land O'Frost Premium One Pound 7/24/2011 RP Insert (exp 10/17/2011)
Final Price = $3.19
Keebler Town House Crackers or Chips Deluxe Cookes, $2.50
$1/4 Keebler Townhouse and/or Club Crackers

Final Price = $2.00 each wyb 4

Kellogg’s Nutri-Grain Bars, $2.49
$1/2 Kellogg's Nutri-Grain Cereal Bars 8/7/2011 RP Insert (exp 10/2/2011)
Final Price = $1.49 each wyb 2

General Mills Cereals, $2.50
$1/2 General Mills Original Cheerios Cereal

$0.50/1 General Mills Trix Cereal CN
Final Price = $1.50 each wyb 2

Campbell’s Spaghettio’s, $.60
$0.50/5 Campbell’s Spaghettio’s Pasta

Final Price = $.40 each wyb 5

Thanks frugal family life!

Dillons Deals 9/21-9/27


Kroger Value Split Chicken Breast - $0.99 lb.

Entire Selection of Bar-S products - 30% Off
Use $0.50/1 Bar-S Deli Shaved Ham lb. coupon from HERE
No other coupons out there right now that I know of
Final Cost ?

Jimmy Dean Sausage (9.6-16 oz.) - $2.99
Use $1.50/2 Jimmy Dean Sausage Rolls coupon from the 8/7 RP insert (some areas got $1.00/1 coupon)
Or Use $1.00/1 Jimmy Dean Full Cooked Links Or Patties coupon from the 7/24 RP insert
Final Cost $1.99-$2.24 ea.

Pollock or Swai Fillets, Frozen - $1.99 lb.


Green Seedless Grapes - $1.29


Dannon Activia Selects Parfait Crunch Cups or Greek Yogurt (5.3-6 oz.) - $1.00
Use $1.00/3 Activia Selects Cups, any (3) coupon form the 9/11 SS insert (Note: Keep an eye out for $0.50/3 blinkies too on for the Dannon Greek yogurt)
Final Cost $0.67 ea.

Kroger Value Drink or Tea (Gallon) or Tropicana Fruit Punch (64 oz.) - $1.00

Kroger Cottage Cheese or Sour Cream (24 oz.) - $1.99

Marzetti Dressing (including Simply Dressed 12-15 oz.) - $2.49*Wyb 10 participating items $2.99-$0.50
Use $2.00/1 Marzetti Simply Dressed Salad Dressing, any coupon from the 9/11 SS insert (some areas got $1.00/1 coupon)
Final Cost $0.99-$1.99

Blue Diamond Almond Breeze Almondmilk, (Half Gallon) - $1.99*Wyb 10 participating items $2.49-$0.50
Use $0.55/1 Blue Diamond Almond Breeze Almondmilk, any carton coupon from the 8/7 SS insert (doubles to $1.00)
Final Cost $0.99

Yoplait Yogurt (4-8 ct. or 32 oz.) - $1.49*Wyb 10 participating items $2.49-$0.50
Use $0.50/1 Yoplait Yogurt Multipacks, any (Fiber One, Yoplus, Delights, Yoplait Light or Original 4pk, Yoplait Greek 4-pk) coupon from the 9/11 or 8/7 SS GM insert (doubles)
Or Use $0.50/1 Yoplait Yogurt, any 32 oz coupon from the 9/11 or 8/7 SS GM insert (doubles)
Final Cost $0.49

Simply Juice or Minute Maid Juice (select varieties, 59 oz.) - $2.72*Wyb 10 participating items $3.22-$0.50

Simply Juice (12-13.5 oz.) - $0.99*Wyb 10 participating items $1.49-$0.50
Note: If you still have the $1.00/1 coupons I posted about earlier this month (no longer available), then you can snag these FREE!)

Krogers Singles (24 ct.) or Kroger Cheese (Bar or Shredded 12-16 oz.) - $3.29


7Up products (2 liter bottle) - $0.89*Wyb 10 participating items $1.39-$0.50

Fuze (16.9-18.5 oz.) - $0.69*Wyb 10 participating items $1.39-$0.50

Smartwater (1 liter) or Vitaminwater (20 oz.) - $0.50*Wyb 10 participating items $1.00-$0.50

Capri Sun or Kool-Aid Jammers (10 ct.) - $1.61*Wyb 10 participating items $2.11-$0.50

Coca-Cola Soft Drinks (6 pk/24 oz. bottles or 8 pk./12 oz. bottles) - $2.49*Wyb 10 participating items $2.99-$0.5


Turkey Hill Ice Cream (48 oz.) - $2.50
Use $1.00/1 Turkey Hill Premium Ice Cream, Light Recipe Ice Cream, All Natural Ice Cream, Frozen Yogurt, No Sugar Added Ice Cream or Sherbet coupon from the 6/19 RP insert
Final Cost $1.50

Wanchai Ferry or Macaroni Grill Skillet Meal (24 oz.) - $5.79*Wyb 10 participating items $6.29-$0.50
Use $1.50/1 Wanchai Ferry coupon HERE
Or Use $1.50/1 Macaroni Grill coupon HERE
Final Cost $4.29

DiGiorno or California Kitchen Pizza (11.9-34.2 oz.) - $4.98*Wyb 10 participating items $5.48-$0.50
Use $1.00/1 Digiorno Large Pizza, Any coupon fro the 9/11 RP insert
Final Cost $3.98

Birds Eye Steam Fresh (10.12 oz.) - $0.99*Wyb 10 participating items $1.49-$0.50

Tyson Chicken Nuggets or Patties (20-29 oz.) - $4.99*Wyb 10 participating items $5.49-$0.50
Use $1.00/1 Tyson Frozen Chicken Nuggets Bag, any coupon from the 8/21 SS insert
Final Cost $3.99

Hungry Man Entrees (13.1-17 oz.) - $1.49*Wyb 10 participating items $1.99-$0.50
Use $1.00/2 Hungry Man coupon HERE
Final Cost $0.99 ea.


Kettle Brand Potato Chips (13 oz.) - $3.00
Use $1.00/1 Kettle Brand Potato Chips coupon from the 8/7 RP insert
Final Cost $2.00 (great price for this brand!)

Nabisco Snack Crackers (5.5-10 oz.) or Ritz Crackers (7.5-16 oz.) - $1.99*Wyb 10 participating items $2.49-$0.50

Cheez-it Crackers (9.4-14 oz.) - $2.29*Wyb 10 participating items $2.79-$0.50
Use $1.00/2 Keebler Sunshine Cheez-it Baked Snack Crackers, any 9.75-14 oz coupon from the 9/18 RP insert
Final Cost $1.79 ea.

Nature Valley Granola or Fiber One Bars (5-12 ct.) - $2.45*Wyb 10 participating items $2.95-$0.50
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, any coupon from the 9/11 or 8/7 SS GM insert (doubles)
Final Cost $1.65

Skinny Cow Candy (6 ct.) - $2.49*Wyb 10 participating items $2.99-$0.50
Use $1.00/1 Skinny Cow Chocolate Candy Product, any 4.65-6 oz Multi-Pack coupon from the 7/31 RP insert
Final Cost $1.99

Snickers, Milky Way or 3 Musketeers Candy (9.94-11.5 oz.) - $2.00
Use $1.50/1 Fun Size Snickers, Milky Way, Twix or 3 Musketeers coupon from All You Magazine, October issue
Final Cost $0.50

Cheetos or Fritos (9-10.5 oz.) - $1.99

Boulder Canyon Chips (5 oz.) - $0.99*Wyb 10 participating items $1.49-$0.50
Note: There was a $1.00/2 coupon HERE, if you had a chance to print it, only $0.49 a bag (no longer available), I’m hoping one will pop up on


General Mills Cereal (select varieties, 8.9-13.8 oz.) - $1.99*Wyb 10 participating items $2.49-$0.50
Or Use $0.75/1 Wheaties or $0.50/1 Cheerios coupons from HERE or HERE
Final Cost $0.99


Libby’s Canned Vegetables (14.5-15.5 oz.) - $0.75
Use $1.00/4 Libby’s Canned Vegetables, any coupon from the 8/28 RP insert
Final Cost $0.50 ea.

Barilla Pasta (select varieties, 12-16 oz.) - $1.25
IF included in the sale, Use $0.55/1 Barilla Whole Grain Pasta, any coupon from the 9/18 SS insert (doubles to $1.00 or some areas got $1.00/2 coupon)
Final Cost $0.25-$0.75 ea.

Kraft Dressing (16 oz.) - $1.49*Wyb 10 participating items $1.99-$0.50
Use $1.00/2 Kraft Salad Dressing 14 or 16 oz bottles coupon from the 8/28 SS insert
Final Cost $0.99 ea.

Frank’s Hot Sauce Small Bottle $1.29
Use $0.50/1 Frank’s Redhot Sauce coupon from HERE (doubles)
Final Cost $0.29


Gerber Lil Entrees or Graduate Snacks (1.48-6.6 oz.) - $1.49*Wyb 10 participating items $1.99-$0.50
Use $1.00/1 Lil Entrees coupon HERE (zipcode 77477, no longer available)
Use $1.00/2 Graduate Snacks coupon HERE (zipcode 77477, still available)
Final Cost $0.49
Catalina Alert!
Buy 5 Gerber Graduate Snacks or Meals=$2.00 oyno (off your next order)
Buy 7=$3.00 oyno
Buy 10 or more=$4.00 oyno


Rotissierie Chicken - $4.99 (FREE 2-liter Pepsi with purchase)


Brut Deodorant (2-2.5 oz.) - $1.00
Use $1.00/1 Brut Product, any coupon from the 8/14 SS insert
Final Cost FREE

Kroger Home Sense Bath Tissue (12 double rolls) - $3.99

Kingsford & Matchlight Charocoal (6.3-8.3 lbs.) - $4.49*Wyb 10 participating items $4.99-$0.50
Use $1.00/1 Kingsford Match Light Charcoal Briquets, any 6.3 lbs or larger coupon form the 8/21 SS insert
Final Cost $3.49

thanks Frugal Fritzie! :)